Wykwity wapienne

Wykwity wapienne

 

Jeżeli w krótkim czasie po ustawieniu w ogrodzie elementów kolekcji Chronos, wystąpią na ich powierzchni białe nacieki czy plamy, to nie jest to jakiś zasadniczy problem ale zmartwienie, które po pewnym czasie samo ustąpi.

Wykwity są zjawiskiem naturalnym. Jednym ze składników mieszanki, z której wykonuje się dekoracje Chronos jest specjalny cement, który z kolei składa się z gliny i wapienia. Przyczyna wykwitów tkwi w jednym ze składników - wapieniu. Podczas krzepnięcia mieszanki, część wapnia pozostaje nie związana. Woda deszczowa i rosa wnikając do wnętrza, rozpuszczają wolny wapń. Roztwór ten wydostaje się poprzez kapilary na powierzchnię i tam następuje odparowanie wody. Wolny wapń reaguje z dwutlenkiem węgla z atmosfery i tworzy trudno rozpuszczalny wapień, który osadza się na powierzchni: Reakcja chemiczna przebiega następująco:

Ca(OH)2 + C02 - CaCO3 + H20

Efektem tej reakcji są brzydkie plamy na powierzchni:

 

Wykwity 

 

Ogromny wpływ na wykwity mają warunki atmosferyczne. Ponieważ każda mieszanka zawierająca cement, zawiera też wolny wapń, również każdy wykonany z niej element, ma skłonność do wykwitów. Można więc powiedzieć, ze wykwity to rzecz naturalna. Czynniki atmosferyczne z jednej strony wywołują wykwity, ale z drugiej przyczyniają się do ich zniknięcia. Wapień, osadzający się na powierzchni betonu jest, z biegiem czasu zmywany przez deszcz i wiatr.

CaCO3 + H20 + C02 - Ca(HCO3)2

Ponieważ zmywanie trwa dłużej niż powstawanie osadu, potrzeba zazwyczaj ok. 1-2 lat, aby wykwity znikły samoistnie. Po tym czasie cały wolny wapń zostanie już wypłukany i wykwity, które znikły nie pojawiają się na nowo.

 

Wykwitanie jest procesem naturalnym - można go ograniczyć, zamykając kapilary impregnatem, ale nie znane są dotychczas metody jego całkowitej eliminacji. Intensywność wykwitów i czas ich utrzymywania się zależy w istotny sposób od pogody. Po ok.1-2 latach wykwity zostają spłukane i kamień wykazuje swoje wyjściowe kolory. Wykwity nie są wadą techniczną.

Metody usuwania wykwitów można generalnie podzielić na dwie grupy:
- mechaniczne ( mają ograniczone zastosowanie w przypadku elementów z kolekcji Chronos)
- chemiczne

Sposoby mechaniczne:
Polegają na usunięciu wykwitów (szczególnie gdy występują w postaci dobrze związanych z powierzchnią zaskorupień węglanowych) przez piaskowanie lub / i szlifowanie powierzchni. Jest to sposób stosunkowo bezpieczny, gdyż tylko w niewielkim stopniu narusza teksturę materiału. Jego skuteczność może być ograniczona, gdy naskorupienia węglanowe tworzą wżery w głąb silnie porowatego materiału. Jest to również sposób kosztowny, gdyż po operacji piaskowania i szlifowania pożądane jest wykonanie impregnacji powierzchniowej za pomocą np. wodorozcieńczalnej żywicy epoksydowej.

Sposoby chemiczne:
Polegają na usunięciu wykwitów przez ich ługowanie niskoprocentowymi roztworami kwasów nieorganicznych i organicznych, np. 1-2% kwas solny, 1-2% kwas octowy, 1-2% kwas mrówkowy. Czas ługowania wykwitów uzależniony jest od ich intensywności i stopnia związania z powierzchnią. Po kilku zabiegach zmywania lub wielogodzinnym kompresie ze szmat nawilżonych roztworem ługującym, celowym jest dokładne zmycie powierzchni detergentami i dużą ilością wody. Tworzące się bowiem produkty reakcji - chlorek wapniowy, mrówczan wapnia i octan wapnia muszą być dokładnie wypłukane.
Zastosowanie środków chemicznych wymaga odpowiednich środków ostrożności ze strony osób wykonujących te czynności.

 

Chronos

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl